Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

PRZEWORNO

Pałac w Przewornie
Lokalizacja: woj. dolnośląskie, pow. strzeliński, gmina Przeworno

Około połowy XV w. w Przewornie wzniesiono zamek nawodny. Obecny pałac został zbudowany w pierwszej połowie XVI w. przez Hansa i Heinricha von Czirna. W 1461 na terenie Przeworna doszło do walk z mieszczanami wrocławskimi i nyskimi podczas których zamek w Przewornie został zrujnowany. Reszty zniszczeń dokonali Szwedzi w 1643 r. podczas wojny trzydziestoletniej. W XVII w. zamek został odbudowany a w XIX w. przekształcony na pałac. Po II wojnie światowej obiekt został przejęty przez miejscowy PGR. W 1976 r. w pałacu przeprowadzono remont. Budynek murowany z kamienia i cegły, potynkowany, trzyskrzydłowy, z wewnętrznym dziedzińcem zamkniętym murem kurtynowym. Skrzydła podpiwniczone, dwukondygnacyjne, z użytkowym poddaszem, nakryte dachami dwu- i trzyspadowymi. Fasada (elewacja zachodnia) sześcioosiowa, z głównym wejściem poprzedzonym kamiennym mostem przerzuconym nad dawną fosą. W narożnikach pałacu trzy narożne wieże alkierzowe. Elewacje zachowały resztki ozdobnych detali: wydatny gzyms wieńczący, boniowane narożniki, prostokątne opaski wokół otworów okiennych i umieszczoną nad głównym wejściem, płytę z herbem von Czirn oraz datą 1548 r. Układ wnętrz dwu- i trzytraktowy, z korytarzem od strony dziedzińca. W części pomieszczeń zachowane sklepienia kolebkowe, kolebkowe z lunetami, krzyżowo-kolebkowe i klasztorne na gurtach, w większości sal płaskie stropy.
Do pałacu przylega niewielki park krajobrazowy i fosa. Na zachód od rezydencji zabudowania gospodarcze dawnego folwarku oraz oficyny mieszkalne. Obecnie stanowi własność prywatną.

Więcej na: palaceslaska.plUmieszczone zdjęcia wykonano: sierpień 2011
Ilość zdjęć: 25