Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

RYTWIANY

Pałac w Rytwianach
Lokalizacja: woj. świętokrzyskie, pow. staszowski, gmina Rytwiany

Historia pałacu w Rytwianach sięga lat 1853-1855, kiedy to na terenie dzisiejszego parku wybudowano cukrownię. Pałac początkowo był siedzibą dyrektora fabryki, jak również magazynem. Po pożarze, który miał tu miejsce w 1924 roku cukrownię rozebrano, a w kolejnych latach decyzją księcia Artura – ocalałe z pożaru pomieszczenia magazynowe, przebudowano na letnią rezydencję dla rodziny Radziwiłłów.
W czasie II wojny światowej budynek zajęli Niemcy, a zaraz po wyzwoleniu wojska radzieckie urządziły w nim szpital gruźliczy. Po późniejszym upaństwowieniu majątku, pałac zajmowała Spółdzielnia Samopomoc Chłopska i Państwowe Gospodarstwo Rolne. Po 1975 roku właścicielem pałacu została Elektrownia Połaniec, która zorganizowała w nim hotel robotniczy. W latach 80-tych budynek pałacowy przekazano gminie, która po kilku latach użytkowania przekazała go ponownie Elektrowni. Po kompleksowej rekonstrukcji w 1997 roku, pałac rozpoczął nowy okres w swojej historii. Obecnie mieści się w nim hotel o wysokim standardzie, jest tu również sala konferencyjna, sala bankietowa, kuchnia z jadłodajnią, oraz kawiarnia.
Pałac otacza park założony w latach 1927-29. Najstarszy zachowany drzewostan to aleja lipowa w południowej części parku, szpaler kasztanowców przy granicy zachodniej oraz pojedyncze okazy drzew takich jak: klon srebrzysty, żywotnik, wejmutka, iglicznia trójcierniowa czy świerk klujący.
 


 
Umieszczone zdjęcia wykonano: lipiec 2011
Ilość zdjęć: 60