Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

PISARZOWICE

Pałac w Pisarzowicach
Lokalizacja: woj. opolskie, pow. krapkowicki, gmina Strzelczyki

Pałac w Pisarzowicach to późnobarokowy pałac murowany z cegły, pierwotnie potynkowany (obecnie część tynków zrzucona), wzniesiony na planie prostokąta, dwukondygnacjowy, nakryty dachem łamanym z powiekami. Fasada (elewacja południowa) jedenastoosiowa, z trzema płytkimi ryzalitami. Główne wejście umiejscowione w ryzalicie środkowym, zwieńczonym ścianą attykową ze szczytem o wykroju falistym. Elewacja ogrodowa (północna) dziewięcioosiowa z jednym centralnym ryzalitem. Elewacje zachowały resztki barokowych podziałów i dekoracji: pilastry kompozytowe, gzyms wieńczący, uszate obramowania okien. Układ wnętrz dwutraktowy, na środku przyziemia sień przejazdowa, przy niej trójbiegowa klatka schodowa. Pomieszczenia parteru to najstarsza część budynku, część z nich zachowała dawne sklepienia: kolebkowe z lunetami, krzyżowo-kolebkowe i klasztorne z lunetami. Przebudowane w XVIII w. pierwsze piętro uzyskało charakter reprezentacyjny (piano nobile) z salą balową na osi. Pomieszczenia tej kondygnacji nakryto płaskimi stropami.
Od zachodu do pałacu w Pisarzowicach przylega zespół budynków folwarcznych z XIX w., rozłożonych wokół prostokątnego dziedzińca. Przy dawnej rezydencji nie zachowały się ślady parku.


 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
  
Umieszczone zdjęcia wykonano: czerwiec 2011
Ilość zdjęć: 36