Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

GORZYCA

http://majkad.blogspot.com/2010/10/gorzyca.html
Pałac
w Gorzycy

Pałac w Gorzycy
Lokalizacja: (FMI) woj. lubuskie, pow. międzyrzecki, gmina Międzyrzecz

Wieś pierwotnie należała do rodu Samsonów Wattów Gorzyckich (pierwsze wzmianki z 1303 r.). Przechodziła przez różne ręce, by w 2 poł. XVIII w. stać się własnością rodu von Kalckreuthów i to właśnie dla nich zbudowano omawiany pałac, a było to w latach 80-tych XVIII w., bądź na pocz. wieku XIX. Następnie budynek rozbudowany w XIX w. i na pocz. XX w., pozostaje w rękach von Kalckreuthów aż do II wojny światowej. Po roku 1945 zostaje znacjonalizowany i jest administrowany przez PGR, zaś od 1993 r. należy do Agencji Nieruchomości Rolnych. W 2007 pałac zostaje sprzedany i przechodzi w ręce prywatnego właściciela, Aleksandra Bibicza.
Barokowy budynek, dwukondygnacyjny, przykryty wysokim, czteropołaciowym, łamanym dachem mansardowym. Zbudowany na planie prostokąta, od strony elewacji wschodniej z pseudoryzalitem i przybudówką. Przybudówka parterowa, zamknięta półkoliście z tarasem, z którego prowadziły kiedyś schody z ozdobną balustradą. Od strony elewacji zachodniej pseudoryzalit na odcinku trzech środkowych osi. Otwory okienne prostokątne ujęte w opaski. W dachu umieszczono lukarny. Detal architektoniczny ocalał tylko w niedużej części, to głowice pilastrów usuniętych, tak jak inne dekoracje, w czasie remontów dokonanych po 1945 r.
Park krajobrazowy z pocz. XIX w. położony od strony północnej pałacu, leżący na skarpie, łączy się z lasem porastającym dolinę Obry (pow. ok. 10 ha). Szachulcowa oficyna z XVII w. Zabudowania folwarczne położone wokół prostokątnego dziedzińca, m.in. rządcówka i gołębnik, spichlerz, stodoły, stajnie, odgrodzone od wsi murowanym ogrodzeniem. [...]

Więcej opisu na: polskiezabytki.pl
Umieszczone zdjęcia wykonano: sierpień 2015
Ilość zdjęć: 28