Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

LUBLIN 05

http://majkad.blogspot.com/2010/10/lublin-05.htmlPałac
Lubomirskich (Krebsa)
w Lublinie

Pałac Lubomirskich (Krebsa) w Lublinie
Lokalizacja: (LU) woj. lubelskie, stolica województwa; Lublin, ul. Szewska 4

Dawny Pałac Lubomirskich potem Krebsa (Lublin, ulica Szewska 4) przypuszczalnie (powstanie pałacu nie jest dobrze udokumentowane) pochodzi on z XVII wieku. prawdopodobnie w końcu VXII wieku przy dolnym odcinku ulicy Staszica dawniej nazywanej Poczętkowskiej. Z pewnością należał do rodziny Lubomirskich, choć nie ma możliwości pełnego prześledzenia dziejów własnościowych obiektu. Pierwotnie zwrócony był fasadą oraz bramą wjazdową a od północy aż do koryta Czechówki rozciągały się ogrody Pałacu Lubomirskich.
Od XIX wieku budowla nosi nazwę właściciela "pałac Krebsa". W 1845 r. pałac zakupił radny magistratu Antoni Czerwiński. Potem budowla służyła jako wytwórnia tytoniu i cygar. Następni właściciele Weisberg i Arnsztejn planowali urządzenie tu łaźni miejskiej . Oprócz lokali prywatnych mieściła się w pałacu tania kuchnia i herbaciarnia ludowa, założona przez kuratorium trzeźwości. Przed II wojną światową była tu piekarnia i rozlewnia octu. W latach osiemdziesiątych XX wieku pałac został nadbudowany o jedną kondygnację przez co uległy zatarciu w większości cechy zabytkowe obiektu.
Obecnie dawny pałac Krebsa budzi mieszane uczucia. Dolna część to wspomniane ogromne, sięgające pierwszego piętra ceglane nieotynkowane szkarpy, a wyżej to zwykła kamienica, otynkowana i pomalowana na jasny kremowy kolor, nie posiadająca żadnych ozdób architektonicznych. W porównaniu z sąsiadującym z nią budynkiem, gdzie ulokowano IPN wygląda bardzo skromnie, a przecież siedziba IPN to dawny skład nasion.
Umieszczone zdjęcia wykonano: sierpień 2014
Ilość zdjęć: 9