Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

PIŁAWA GÓRNA

Pałac
w Piławie Górnej


Pałac w Piławie Górnej
Lokalizacja: woj. dolnośląskie, pow. dzierżoniowski, gmina Dzierżoniów

Pałac zbudowany w XVIII w. zapewne przez Hofmanna. - W 1830 roku należał do von Tschirskichky. W 1842 roku nabył go Karl Sadebeck. W 1917 roku właścicielem był Emil Mattig, potem von Voigt i od 1930 roku Eberhardt Mauve. W 1966 roku pałac kupiła polsko-francuska spółka "Nova Polska", miał powstać tu hotel. Do 2000 roku nic nie zrobiono.
Budynek w stylu romantycznego neogotyku. Podpiwniczony, wzniesiony na planie nieregularnym. Główny korpus to dwukondygnacjowy budynek, nakryty dachem czterospadowym, z rzędem trójkątnie zwieńczonych lukarn od strony tarasów. Od strony parku jest elewacja siedmioosiowa, z portalem na osi. Pałac dobrze wkomponowany w teren.
Tarasy zostały połączone schodami na lewej osi z okrągłą platformą widokową, gdzie wcześniej prawdopodobnie była altana. Na tarasach był założony ogród. Obok pałacu jest także park
Od strony południowo-zachodniej znajduje się przybudówka nakryta dachem płaskim. Od strony południowo-wschodniej przylega do pałacu zespół pięciu tarasów, wzmocnionych kamiennymi murami oporowymi. Najniższy ma kształt kwadratu, a pozostałe prostokąta.

Źródło: dolnyslask.org


  
Folwark i park

  
Umieszczone zdjęcia wykonano: czerwiec 2013
Ilość zdjęć: 42