Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

WARSZAWA 31

Pałac Paca w Warszawie
Lokalizacja: woj. mazowieckie, Warszawa, ul. Miodowa 15

Pałac zbudowany pod koniec XVII wieku, do początku XIX wieku był własnością rodziny Radziwiłłów. W 1825 roku kupił go generał Ludwik Michał Pac, który później stracił majątek za udział w powstaniu listopadowym.
Pałac zbudowany pod koniec XVII wieku na podstawie projektu Tylmana z Gameren dla księcia Dominika Mikołaja Radziwiłła. Do początku XIX wieku był własnością rodziny Radziwiłłów. W 1794 roku, w czasie insurekcji kościuszkowskiej, został częściowo zniszczony, a w latach 1807-1809, podczas okupacji pruskiej, znajdował się w nim teatr, później koszary wojskowe i lazaret.
W 1825 roku pałac kupił generał Ludwik Michał Pac, który przystąpił do jego przebudowy w stylu klasycystycznym na podstawie projektu Henryka Marconiego. W 1835 roku, za udział generała w powstaniu listopadowym, jego majątek wraz z pałacem zostały skonfiskowane. W latach 1848-1875 budynek był siedzibą Rządu Gubernialnego, a w latach 1875-1939 Sądu Okręgowego.
Pałac poważnie ucierpiał podczas II wojny światowej. Został odbudowany w latach 1947-1951, elewacja od strony dziedzińca została odtworzona według pierwotnego projektu Henryka Marconiego natomiast elewacja ogrodowa według trochę zmodyfikowanego projektu Tylmana z Gameren.
Obecnie mieści się tu Ministerstwo Zdrowia.Umieszczone zdjęcia wykonano: maj 2012
Ilość zdjęć: 15