Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

STANICA

http://majkad.blogspot.com/2010/10/stanica.html
Pałac
w Stanicy

Pałac w Stanicy
Lokalizacja: woj. dolnośląskie, pow. strzegomski, gmina Przeworno

Pałac, wzniesiony w XVIII w., przebudowany około 1830 r. i rozbudowany w ostatnim ćwierćwieczu dziewiętnastego stulecia.
Obiekt neogotycki, murowany z kamienia i cegły, potynkowany, zbudowany na planie litery „L”, częściowo podpiwniczony, dwukondygnacyjny, z użytkowym poddaszem, nakryty dachem dwuspadowym z lukarnami. Fasada (elewacja zachodnia) o nieregularnym układzie osi, z centralnym głównym wejściem, poprzedzonym murowanym gankiem. W elewacji południowej trzykondygnacyjny ryzalit, zwieńczony schodkowym szczytem. Od wschodu dobudowana dwukondygnacyjna drewniana loggia. W narożniku pd.-wsch. niewielka ośmioboczna wieżyczka.
Elewacje pozbawione większości ozdobnych detali, zachowana neogotyckie nadokienniki, wydatny gzyms między kondygnacjami i fryz z ceramicznych kształtek. Ściany szczytowe podobnie jak ryzalit wieńczą schodkowe szczyty. Układ wnętrz przekształcony, nieregularny, w niektórych pomieszczeniach przyziemia zachowane sklepienia: klasztorne, kolebkowe i kolebkowe z lunetami.
Dwór w Stanicy nazywany bywa pałacem miłości. Według legendy został on wzniesiony przez właściciela majątku w Konarach dla zakochanego w cygance syna.
Do dworu przylegają resztki parku krajobrazowego z XIX w., częściowo otoczonego kamiennym ogrodzeniem z ceramicznymi kształtkami. W pobliżu pochodzące z lat 1863-1865 zabudowania dawnego folwarkwww.palaceslaska.plu: oficyna, obora, budynek gospodarczy.

Więcej na: www.polskiezabytki.pl

Umieszczone zdjęcia wykonano: czerwiec 2014
Ilość zdjęć: 77