Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

KRAKÓW 34

http://majkad.blogspot.com/2010/10/krakow-34.htmlPałac
Pugetów
w Krakowie

Pałac Pugetóww Krakowie
Lokalizacja: (KR) woj. małopolskie, stolica województwa, Kraków, ul. Starowiślna 13

Pałac Pugetów to neorenesansowy pałac przy ul. Starowiślnej 13-15 w Krakowie.
Został on zbudowany w latach 1874-1875 na zlecenie Konstantego barona de Puget według projektu Józefa Kwiatkowskiego. Nawiązuje do renesansu francuskiego, stanowi jedyny w Krakowie w pełni zrealizowany pałac miejski. Budynek główny odsunięty od ulicy, poprzedzony dziedzińcem, po bokach dwie oficyny, z tyłu posesji ogród.
Od 1892 roku własność rodziny Stablewskich. W 1901 roku na terenie pałacu zainstalowano wodociąg i kanalizację. W roku 1911 prawa oficyna, przy ulicy Starowiślnej 11, została odsprzedana klasztorowi Urszulanek.
W różnych okresach pałac Pugetów był siedzibą różnych instytucji. I tak: oddziału żandarmerii (wówczas na terenie ogrodu wybudowano nowe stajnie dla 44 koni i tylną, dwupiętrową oficynę służącą jako koszary dla 208 ludzi); policji konnej i starostwa krakowskiego; sądu grodzkiego; niemieckiej policji kryminalnej;  sądu grodzkiego, później powiatowego; prokuratury powiatowej i wojewódzkiej; urzędu zdrowia oraz różnych instytucji, m.in. Krakowskiego Towarzystwa Fotograficznego.
W latach 1911-1971 wykonano liczne adaptacje, a w roku 1978 w wyniku pożaru zniszczeniu uległa klatka schodowa. Po roku 1991 przeprowadzono remont generalny – zachowany został pierwotny układ z korytarzem na osi, klatką schodową, reprezentacyjnymi salami w środkowej części i prywatnymi po bokach.
Obecnie pod nazwą Donimirski Pałac Pugetów Business Center – jest centrum biurowym wynajmowanym, wraz z oficyną, głównie przez międzynarodowy koncern ABB. Wraz z oficyną posiada 5000 m² powierzchni biurowej. Do kompleksu pałacowego należy też Hotel Pugetów. Ponadto komercyjny parking na 130 samochodów.

Więcej na: wikipedia.pl
Umieszczone zdjęcia wykonano: maj 2016
Ilość zdjęć: 59