Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

JAWOR

http://majkad.blogspot.com/2010/10/jawor.htmlZamek
Piastowski
w Jaworze

Zamek Piastowski w Jaworze
Lokalizacja: (DJA) woj. dolnośląskie, pow. jaworski, gmina miejska

Eklektyczny, wielokrotnie przebudowywany zamek piastowski w Jaworze na Dolnym Śląsku zbudowany pierwotnie w średniowieczu. Zachowany zamek kryje w swych murach ślady pierwotnej zabudowy. Kompleks zamkowy ma powierzchnię użytkową 6072 m kw. i kubaturę 18500 m sześciennych.
Początkiem zamku była wieża obronno mieszkalna, którą otaczał wał i fosa. Powstanie wieży to czas przed rokiem 1224, w którym to wspomina się o kasztelanie rezydującym w Jaworze Radosławie z Bolesławca. Po roku 1274 w którym powstało księstwo jaworskie, zamek stał się książęcą rezydencją i z tym faktem łączy się jego rozbudowę w latach późniejszych. Bolko I pod koniec swojego panowania zabezpieczając stołeczne miasto Jawor od zagrożenia czeskiego otoczył je murami obronnymi, wtedy zamek ufortyfikowano kamieniem zastępując drewniano-ziemne umocnienia.
Zamek do 1368 roku był domem książąt jaworsko-świdnickich, a potem przez krótki czas był w posiadaniu księżnej Agnieszki, po której Jawor przejęli starostowie królów czeskich. W 1490 r. gościł tutaj król czeski Władysław Jagiellończyk, a niespełna 200 lat później Marysieńka Sobieska. Wielokrotnie przebudowywany i odbudowywany po zniszczeniach (np. z wojny trzydziestoletniej) stracił swój wygląd średniowiecznej warowni.
Od czasu wojen śląskich kiedy Śląsk został zajęty przez Prusy aż do roku 1956 r. zamek pełnił rolę więzienia. W roku 1751 przebudowano wieżę zegarową, która pełniła funkcje dozorujące więzienie.

Więcej na: wikipedia.pl

Umieszczone zdjęcia wykonano: czerwiec 2015
Ilość zdjęć: 71