Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

OPOLE 1

Zamek
Piastowski
Wieża

Wieża Zamku Piastowskiego w Opolu
Lokalizacja: (OP) woj. opolskie, stolica województwa

Okrągła wieża wolno stojąca w południowo-wschodnim narożniku nieistniejącego obecnie zamku Piastów. Pełniła niegdyś funkcję strażnicy na wyspie Pasiece, od północy sąsiaduje z nią Ostrówek - średniowieczna osada - gród obronny Opolan. Wieża jest jednym z najstarszych zabytków architektury obronnej w Polsce - liczy przeszło 700 lat. Zbudowano ją około 1300 roku za rządów księcia Bolka I jako stołp zamku książęcego opolskiego księcia Kazimierza I. Była na owe czasy budowlą ogromną i nowoczesną - zbudowaną z cegły. Hełm wieży często ulegał przebudowie, lecz same mury były bardzo trwałe. Wieża przetrwała wielki pożar Opola w 1615 r. Od połowy XVI w. zamek zaczął popadać w ruinę, choć jeszcze w XIX wieku pełnił różne funkcje.
W XX w. władze rejencji opolskiej uznały zamek za mało użyteczny oraz kosztowny w utrzymaniu i postanowiły go zburzyć. Dzięki ostrym sprzeciwom polskiego mieszczaństwa w Opolu oraz działaczy Związku Polaków w Niemczech udało się jedynie ocalić wieżę zamkową tego zabytku. W roku 1928 zamek został zburzony a zachowaną wieżę wkomponowano w projekt planowanego gmachu rejencji czyli Urzędu Wojewódzkiego. Stoi ona do dziś.
W roku 1957 nadbudowany został wysoki na 11 metrów graniasty hełm: wraz z nim wieża sięga 42 metrów wysokości. Budowla jest postawiona na kamiennym fundamencie o głębokości 6 metrów. Szerokość murów w dolnej partii wieży dochodzi do 3 metrów. Do wieży pierwotnie wchodzono przez otwór na wysokości 9 m (obecnie zamurowany) po drewnianym ganku połączonym z murami zamku. Na skutek nierównego osiadania fundamentów Wieża Piastowska jest lekko przechylona. Obecne odchylenie od pionu wynosi ok. 1,5 stopnia. Zabytkowi towarzyszyły przez lata wykopaliska osad słowiańskich z X i XI w., odkryte przy budowie amfiteatru opolskiego. Wykopaliska te zostały zakopane.
W ostatnich latach planowano kolejną modernizację i zadaszenie hełmu wieży oraz zaprowadzenie ogrzewania.
 
Umieszczone zdjęcia wykonano: sierpień 2011
Ilość zdjęć: 13