Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

WARSZAWA 41

Pałac Uruskich Czetwertyńskich w Warszawie
Lokalizacja: woj. mazowieckie, Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 30

Pałac Uruskich Czetwertyńskich znajduje się w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu 30.
Stanisław August Poniatowski dowiedział się w pałacu o wyborze na króla Polski, co upamiętnia pomnik ustawiony na dziedzińcu.
Znajduje się pomiędzy Pałacem Tyszkiewiczów a główną bramą Uniwersytetu. Pierwotnie w tym miejscu stał późnobarokowy pałac należący do Stanisława Poniatowskiego, ojca przyszłego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. W 1843 roku właścicielem budynku został Seweryn Uruski, który postanowił zbudować w tym miejscu nowy gmach. Pałac, wzniesiony w latach 1844-1847 w stylu włoskiego renesansu zaprojektował Andrzej Gołoński. Podczas przebudowy w latach 1893-1895 do pałacu dobudowano oficynę, w której umieszczono wozownie oraz mieszkania do wynajęcia.
Pałac spalony podczas powstania warszawskiego w 1944 roku został odbudowany w latach 1948-1951. W 1946 roku przeszedł na własność Uniwersytetu Warszawskiego. Na ścianie pałacu znajduje się tablica upamiętniająca wiec studentów domagających się wolności słowa w marcu 1968 roku.
Obecnie mieści się tu Wydział Geografii i Studiów Regionalnych UW.

Umieszczone zdjęcia wykonano: maj 2012
Ilość zdjęć: 10