Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

PUSTKÓW ŻURAWSKI

http://majkad.blogspot.com/2010/10/pustkow-zurawski.htmlPałac
w Pustkowie Żurawskim

Pałac w Pustkowie Żurawskim
Lokalizacja: (DWR) woj. dolnośląskie, pow. wrocławski, gmina Kobierzyce

Pałac pochodzi z lat 60. XIX wieku i został wybudowany dla właściciela cukrowni (znajdującej się w bliskim sąsiedztwie) Carla Christiana Naehricha. Wraz z upływem lat dziedziczyły go, wraz z cukrownią, kolejne pokolenia rodziny Naechrich. Po wojenie cukrownia została przejęta przez władze, a pałac zaczął służyć jako siedziba jej zarządu. Dyrekcja zajmowała pomieszczenia na piętrze, a parter (wraz z najlepiej zachowaną i reprezentacyjną salą kominkową) stał się miejscem różnych imprez dla mieszkańców wsi. W 2007 roku cukrownia została zamknięta a pałac opusszczony. Dość szybko do pomieszczeń na parterze wprowadziło się przedszkole. Na początku 2014 roku zostało ono przeniesione, a pałac nabyła osoba prywatna.
Pałac otoczony jest parkiem, który jest zadbany i zachęca do przechadzek.
Od frontu prezentuje klasyczną, spokojną bryłę z trzema rzędami okien i mansardowym dachem. Wieżyczki są zakończone kopułami, trzy boczne, mniejsze i czwarta, najwyższa z nieczynnym zegarem, przypomina dzwonnicę.
Pałacowe pomieszczenia to bogactwo zdobień, rzeźbionych i malowanych motywów na ścianach i sufitach, mnóstwo doskonałej jakości drewna w kolorze czekolady, sztukaterie, boazerie, witraże. Wszystko oryginalne, zachowane w niezłym stanie.
Budynek posiada zdobienia na elewacji motywami roślinnymi, sa wyrzeźbione głowy dziewcząt i mężczyzn, w oknach wstawione witraże, wyjście na taras zamknięte jest małą kolumnadą, balkony są wyposażone w elementy metaloplastyki. 


Umieszczone zdjęcia wykonano: wrzesień 2015
Ilość zdjęć: 67