Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

KROŚNIEWICE

http://majkad.blogspot.com/2010/10/krosniewice.html
Pałac
Rembielińskich
w Krośniewicach

Pałac Rembielińskich w Krośniewicach
Lokalizacja: (EKU) woj. łódzkie, pow. kutnowski, gmina Krośniewice

Pałac został wybudowany w roku 1870 dla Pelagii z Zamoyskich Rembelińskiej i jej dwóch synów według projektu Leandra Marconiego. W rękach Rembelińskich majątek pozostawał aż do 1945 roku. W latach 30 tych opiekę nad posiadłością pełnił jeden z synów Pelagii Konstanty. Po zakończeniu działań wojennych w pałacu ulokowano szkołę podstawową. W wyniku zaprószenia ognia przez jednego z mieszkańców poddasza, spaleniu uległ cały dach. Nie odtworzono go przez co zachwiano pierwotne proporcje bryły budynku i jego wyraz.
Pałac murowany z cegły i obłożony czerwoną cegiełką, posadowiony na planie prostokąta, podpiwniczony, piętrowy, pierwotnie z mieszkalnym poddaszem przekrytym dachem mansardowym. Elewacja frontowa 5 osiowa z dwoma skrajnymi ryzalitami znacznie wysuniętymi przed lico ściany. Na osi głównej umieszczono parterowy portyk podtrzymywany przez parę kolumn toskańskich i dźwigających balkon pietra. Balkon z tralkową balustradką. Elewacja posadowiona na kamiennej podmurówce. Lico z czerwonej cegiełki kontrastuje z otynkowanym boniowaniem narożnym, obramieniem okien, belkowanie, portykiem. Na elewacji bocznej silnie wysunięty przed lico ściany jednoosiowy ryzalit. Układ wnętrz trzytraktowy na skrajach z westybulem i salonem na osi. Obok westybulu paradne schody prowadzące na piętro. Całość skomponowana w duchu późnego renesansu francuskiego modnego w Rzeczpospolitej przedrozbiorowej.

Więcej na: wikipedia.pl
Umieszczone zdjęcia wykonano: lipiec 2016
Ilość zdjęć: 19