Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

KRAPKOWICE

Zamek w Krapkowicach
Lokalizacja: (OKR) woj. opolskie, pow. krapkowicki, gmina Krapkowice

Nie wiadomo kto i kiedy zbudował krapkowicki zamek. Przyjmuje się, że powstał on w średniowieczu, jeszcze przed nadaniem osadzie praw miejskich, czyli przed rokiem 1294. Prawdopodobnie fundatorem był sam książę, chociaż miejscowa legenda przypisuje tutaj udział templariuszy, co brzmi niezwykle romantycznie, ale w rzeczy samej wydaje się raczej mało prawdopodobne. 
1582 cesarz Rudolf II Habsburg sprzedał Krapkowice Hansowi von Redern z Rozkochowa i odtąd zamek jako główna siedziba właściciela miasta zaczął odgrywać znacznie większą rolę. Redernowie w miejscu starej średniowiecznej budowli wznieśli nową, czteroskrzydłową, posiadającą trzy kondygnacje i rozległy dziedziniec. Budowę zakończono w roku 1678, upamiętniając datę na bramie zamkowej.
Nie zachowały się opisy piastowskiego zamku średniowiecznego, łatwo można sobie wyobrazić natomiast, jaką formę miała wybudowana na jego korzeniu siedziba rodu von Rodern, tym bardziej, że do czasów nam współczesnych jej zasadnicza bryła nie uległa większym zmianom. Zamek ten przedstawiał się jako rozległe późnorenesansowe założenie o czterech prostych skrzydłach, z których każde posiadało wysoki parter i dwa piętra. Wjazd na regularny, otoczony krużgankami dziedziniec prowadził przez jedną bramę, utworzoną w kształcie tunelu przebijającego masyw budowli od strony zachodniej. Na tymże dziedzińcu zachowała się głęboka na ponad 30 metrów studnia, pochodząca przypuszczalnie jeszcze z okresu średniowiecznego. W sąsiedztwie gmachu ustawiono modną oranżerię z oszklonymi ścianami, połączoną bezpośrednio z cieplarnią i z wyjściem do ogrodu oraz parku. W drugiej połowie XVIII wieku podczas odbudowy po zniszczeniach spowodowanych pożarem zamek utracił najwyższą kondygnację, zaś w następnym stuleciu został pozbawiony pewnych cech stylowych, m.in. zamurowano arkady na piętrze, przekształcając dotychczasowe krużganki w korytarz.
Z dawnego wystroju potężnej, czteroskrzydłowej bryły niezbyt wiele zachowało się do naszych czasów: arkadowe przejścia w parterowej części dziedzińca, a we wnętrzach dwa barokowe kinkiety w postaci tłustych aniołków, zawieszone nad kamiennymi schodami prowadzącymi do dawnej sali balowej, kilka bogato zdobionych pieców kaflowych, a także zabytkowa dębowa boazeria z pomieszczeniami kredensowymi w sali jadalnej. Budowla nie zachwyca urodą; ubrana w szarobure barwy jest taka...zwyczajna, znacznie lepiej przy tym prezentuje się od wschodu, od strony niewysokiej skarpy rzeki Odry, w bliskości której stoi. W zamku siedzibę ma Zespół Szkół Zawodowych.

Luty 2020Umieszczone zdjęcia wykonano: kwiecień 2011, luty 2020
Ilość zdjęć: 47