Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

RABSZTYN

Zamek
Zamek w Rabsztynie
Lokalizacja: woj. małopolskie, pow. olkuski, gmina Olkusz

Wznoszące się w jurajskiej miejscowości Rabsztyn, na szczycie wapiennego wzgórza okazałe ruiny zamku są śladem pięknej niegdyś królewskiej warowni, która powstała najprawdopodobniej w XIII wieku. Zamek w Rabsztynie, rozbudowywany w ciągu wieków, m.in. przez Kazimierza Wielkiego, składał się najprawdopodobniej z czterech części - zamku górnego, średniego i dolnego oraz pałacu. Do dzisiaj największe fragmenty murów zachowały się w części pałacowej. Droga dojazdowa do zamku w Rabsztynie prowadziła od północy, gdzie nadal widoczne są ślady mostu zwodzonego. Od strony południowej znajdował się dziedziniec otoczony murem i pałacem. Największych zniszczeń na zamku dokonali Szwedzi w XVII wieku. Potem warownia już nigdy nie została całkowicie odbudowana. Wysoka baszta zamku gotyckiego przetrwała co prawda najazd szwedzki, ale na początku XX wieku rabusie szukający skarbów wysadzili ją w powietrze.
W 2000 roku powstało Stowarzyszenie Zamek Rabsztyn mające na celu ratowanie tej wspaniałej budowli od całkowitego zniszczenia. Istnieją projekty częściowej rekonstrukcji warowni. Na zamku organizowane są Turnieje Rycerskie oraz działa Bractwo Rycerskie "Kruk". Częściowo mury zamku w Rabsztynie zostały zrekonstruowane, a wieża zamkowa udostępniona jest dla turystów.

Więcej na: polskieszlaki.plWokół zamku

Widoki z zamku

Umieszczone zdjęcia wykonano: lipiec 2012
Ilość zdjęć: 57