Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

LEWIN KŁODZKI

http://majkad.blogspot.com/2010/11/lewin-kodzki.htmlPałac
w Lewinie Kłodzkim

Pałac-Kamienica w Lewinie Kłodzkim
Lokalizacja: (ONY) woj. opolskie, pow. nyski, gmina Nysa

Na placu Tadeusza Kościuszki (Rynku) w Lewinie Kłodzkim pod numerem 18 znajduje się piękny, chociaż niestety zniszczony budynek z 1773 roku. Jest to dawna mieszczańska, barokowa kamienica typu pałacowego, z bogatym szczytem i kamiennym portalem.
W latach 70-tych i w 1984 r. odremontowana, mieścił się tam m.in. dom handlowy, Dom Pracy Twórczej i Muzeum Archeologiczne.

W roku 1772 Lewin został niemal całkowicie zniszczony przez pożar. Spłonął doszczętnie cały rynek i budynki na sąsiednich ulicach. Z drewnianej zabudowy rynku nie zachowało się praktycznie nic. Ocalałe dalej położone budynki przedmieścia, dały czasowe schronienie pogorzelcom.
Odbudowa miasta i pomoc dla mieszkańców trwałaby zapewne długo, gdyby nie pomoc króla Prus – Fryderyka Wielkiego. Był on właścicielem miasta.
Tym razem nauczeni smutnym doświadczeniem Lewiniacy odbudowali rynek z kamienia i cegły. Z całej zabudowy wyróżnia się budynek nr 18.
Dom pomyślany i zbudowany w bogatym stylu mieszczańskim należał do Josepha Straucha z Berlina – radcy kamery królewskiej. Ciekawostką jest że budynki sąsiednie nie mają własnych ścian ani dylatacji i są dużo niższe. Prawdopodobnie kamienica powstała jako pierwsza. Dopiero później i już bez takiego rozmachu dobudowywano pozostałe budynki.
 Od początku kamienica przeznaczona była na dom handlowy. Na starszych zdjęciach sprzed 1945 roku widać pięknie kute kraty w oknach na parterze. Jeszcze w latach 70-tych XX wieku można było zobaczyć wystające z drugiego piętra haki umieszczone nad wejściem do budynku. Służyły one do wciągania towaru do składów umieszczonych na piętrach. Dach budynku początkowo pokryty był gontem. Szybko jednak zmieniono pokrycie na wytrzymalszą dachówkę angielską. Bez zmian zachowała się ona do ostatniego pożaru w 1991 roku. Do dzisiaj widoczne są też bogate zdobienia frontu budynku motywem roślinnym. Nad drzwiami zachowały się inicjały właściciela – JS. A na szczycie domu widnieje namalowany przez nieznanego artystę obraz przedstawiający świętą rodzinę podczas ucieczki do Egiptu.
W swojej historii kamienica mieściła wiele różnych instytucji, a także zmieniała właściciela. W pierwszych latach XIX wieku budynek kupiła rodzina Urban. W jej rękach pozostał on aż do końca II wojny światowej. Początkowe składy towaru przebudowywano i udostępniano do innych celów. Na parterze budynku mieściła się od początku XIX wieku poczta królewska. W 1860 roku przebudowano pomieszczenia pierwszego piętra tworząc około 80 m kw. powierzchni dla szkoły powszechnej. W tych samych salach umieszczono potem szkołę tkactwa i haftu. Po wybudowaniu na początku XX wieku nowego budynku poczty w salach na parterze mieściły się do 1945 roku filia banku i ekspozytura miejscowej gazety.
Po wojnie dom przejmuje skarb państwa i przeznacza dla celów mieszkalnych. Długo były to pomieszczenia prywatnego gospodarstwa rolnego rodziny Wołowiec. Następnie przejął to przedsiębiorca prywatny i po remoncie przeznaczył na hotel. W 1991 roku budynek spłonął. Zabezpieczony prowizorycznie przez właściciela stoi pusty i ulega dalszej dewastacji. Obecnie urząd gminy czyni starania o przejęcie budynku. Prowadzone są jednocześnie poszukiwania nowego inwestora, który przywróciłby budynkowi dawną świetność.

Źródło: Urząd Gminy Lewin Kłodzki

Z pałacem sąsiaduje dawny Ratusz. Jest to budowla z końca XVIII wieku z piękną wieżyczką i zegarem. 
Obecnie budynek jest zamieszkały.Umieszczone zdjęcia wykonano: październik 2016
Ilość zdjęć: 13