Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

PARSOWO

Pałac
w Parsowie
Pałac w Parsowie
Lokalizacja: (ZKO) woj. zachodniopomorskie, powiat koszaliński, gmina Biesiekierz

Parsowo to wieś położona w gminie Biesiekierz powiatu koszalińskiego. Po raz pierwszy wymieniona w roku 1172. Od XIII wieku do 1658 roku w rękach  rodu von Parsow. Kolejnym właścicielem wsi była pomorska rodzina von Heydenbreck. W latach 1764-72 majątek wykupił Fridrich Wilhelm von Gerlach. Ostatnimi właścicielami Parsowa byli:  August von Gerlach-Parsow oraz jego żona Ruth z domu Bonin-Bottschow.
Pałac został zbudowany w trzech etapach- w 1782 roku wzniesiona została część środkowa, w 1860 roku- część północna, w 1910 roku – część południowa. Mimo nadania stylu klasycystycznego bryle pałacu przez ostatniego właściciela, całością nawiązuje jednak do rezydencji barokowych. W pałacu rodzina von Gerlach zgromadziła olbrzymią bibliotekę, zbiory malarstwa, porcelany, fajansów. Park założony w XVIII wieku o powierzchni 13 ha, krajobrazowy, z niewielkim cmentarzem rodowym von Gerlach`ów oraz cmentarz koni/podobny jest na terenie zamku Kliczków/. Obecny wygląd zespołu pałacowo-parkowego Parsowo zawdzięcza kolejnym potomkom rodu von Gerlach. Po 1974 roku rozpoczęto remont obiektu. Obecnie pałac pełni funkcję Domu Pomocy Społecznej dla osób starszych, przewlekle chorych somatycznie. Na pomysł założenia w tym pałacu Domu Pomocy Społecznej wpadł Anselm Młodzik, założyciel i wieloletni dyrektor placówki. Dzięki niemu powstał DPS, który również dzięki niemu został wyremontowany i oddany do użytku w listopadzie 1992 roku. W 2008 roku po śmierci dyrektora, dom dostał imię Anselma Alojzego Młodzika. W parku przy pałacu rośnie buk zwyczajny czerwonolistny i jesion wyniosły, które liczą sobie ok. 170 lat, a także 200-letnie trzy zrośnięte jodły pospolite i 250-letni cis pospolity.
Umieszczone zdjęcia wykonano: wrzesień 2017
Ilość zdjęć: 16