Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

NIEMCZA

Zamek
w Niemczy

Zamek w Niemczy
Lokalizacja: (DDZ) woj. dolnośląski, pow. dzierżoniowski, gmina Niemcza

Zamek w Niemczy stał na północnym krańcu wzgórza w pobliżu rynku miejskiego. Obecnie o obronnym charakterze zachowanego dwuskrzydłowego jednopiętrowego budynku świadczy już tylko położenie obiektu. Dobrze widać to, gdy popatrzymy na niego z dołu np. od strony stawu, który znajduje się po zachodniej stronie wzgórza. Od strony frontowej, budynek lśniący świeżym, białym tynkiem w ogóle nie rożni sie od zwykłego domu, dlatego nazywanie go zamkiem wywołuje uśmieszek na twarzach tubylców. Za to od strony północnej ściany ozdobione są dekoracją sgraffitową. Nie wiem jak wygląda od środka, ponieważ teren jest ogrodzony i zamknięty. Ogólnie więc zamek nie jest atrakcją turystyczną i to od dawna, bo już w XVIII wieku Niemcy (do których Niemcza należała do 1945 r.), nie używali nazwy zamek lecz „kościół katolicki” 
Przebudowy obiektu uniemożliwiają dziś odczytanie jego wyglądu średniowiecznego, podobnie jak i późniejszej rezydencji renesansowej, ale musiała to być okazała siedziba książęca. Przy zamku widać oryginalne jak i zrekonstruowane mury miejskie w tym Bramę Dolną z orłem piastowskim. 
Na teren zamku dostać się można tylko za pozwoleniem. Niedawno obiekt został przekazany nowemu właścicielowi, który ma zamiar odbudować zamek. 
 


Staw u podnóża zamku i schody wejściowe
Widok na rynek w Niemczy od strony zamku oraz widok z zamku na miasto.

Umieszczone zdjęcia wykonano: sierpień 2011
 Ilość zdjęć: 30