Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

GILÓW

Pałac
w Gilowie

Pałac w Gilowie
Lokalizacja: (DDZ) woj. dolnośląskie, pow. dzierżoniowski, gmina Niemcza

Pałac w Gilowie został wzniesiony w pocz. XIX w. w stylu klasycystycznym, najprawdopodobniej w wyniku rozbudowy założenia wcześniejszego. Został odrestaurowany w pocz. XX w. Budynek powstał jako wiejska rezydencja rodziny Tchirskich. W 1830 roku wraz z jednym z majątków w Gilowie należał do rodu von Zeschwitz. W 1840 roku dobra nabył Julius Ferdinand Nitschke, wzmiankowany również w źródle z 1845 roku. W rękach jego rodziny posiadłość pozostała przez następne 100 lat. Według książki adresowej z 1937 roku właścicielką dóbr rycerskich była Pani Margarethe Nitschke z domu Schroeter.
Pałac murowany z cegły, potynkowany, założony na planie prostokąta, podpiwniczony, dwukondygnacyjny, z użytkowym poddaszem, nakryty dachem czterospadowym z lukarnami. Fasada (elewacja zachodnia) jedenastoosiowa, z centralnym trzyosiowym pozornym ryzalitem mieszczącym główne wejście. Ryzalit wieńczy trójkątny przyczółek. Elewacja tylna powtarza układ fasady, jednak jej centralny ryzalit jest zdecydowanie większy. Elewacje o skromnej dekoracji, z prostymi obramieniami otworów okiennych, wydatnym gzymsem między kondygnacjami i gzymsami odcinkowymi nad oknami na piętrze. Ryzalit fasady o podziałach ramowych wykonanych za pomocą półkolumn i prostego belkowania. Układ wnętrz trzytraktowy z sienią na osi. W części pomieszczeń zachowane sklepienia kolebkowe z lunetami. Od wschodu do pałacu przylega zaniedbane założenie parkowe. Rezydencja skierowana jest fasadą na dawny dziedziniec folwarczny, wokół którego wznoszą się zabudowania gospodarcze. Pałac, kiedy byłam tam w 2019 roku był niedostępny.

Więcej opisu na: polskiezabytki.pl
Umieszczone zdjęcia wykonano: wrzesień 2018
Ilość zdjęć: 7