Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

PASTUCHÓW

http://majkad.blogspot.com/2010/10/pastuchow.htmlZamek
wieża mieszkalna
w Pastuchowie

Zamek - wieża mieszkalna w Pastuchowie
Lokalizacja: (DSW) woj. dolnośląskie, pow. świdnicki, gmina Jaworzyna Śląska

Wieś pierwotnie należąca do zakonu augustianów w 1260 roku przeszła w ręce prywatne. Nie znamy rozplanowania zamku, z którego zachowała się jedynie wieża mieszkalna, zbudowana jednak dopiero w I połowie XVI wieku dla rodziny von Kalkreuth. W II połowie tego samego stulecie w sąsiedztwie wieży powstał dwór i zabudowania gospodarcze. W lata 1835-1945 przypada okres kiedy majątek należał do rodziny von Kramsta i von Wietersheima-Kramsta.
Wieża mieszkalna posadowiona została na planie prostokąta o bokach (9,5/11 m) i posiada cztery kondygnacje. Do jednej z elewacji bocznych dostawiono przybudówkę mieszczącą klatkę schodową. Obramienia otworów okiennych i portali posiadają renesansową kamieniarkę. Szczyty krótszych boków dekorowane są ostrołukowymi blendami. Wieża nakryta została dachem dwuspadowym z oknami powiekowymi. Nad portalem głównym umieszczono datę 1565. Dotyczy ona rozbudowy starszego założenia i budowy dworu staraniem Caspara von Kalkreutha.

Źródło: polskiezabytki.pl
Umieszczone zdjęcia wykonano: wrzesień 2015
Ilość zdjęć: 30