Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

GRABKI DUŻE

Pałac w Grabkach Dużych
Lokalizacja: (TSZ) woj. świętokrzyskie, pow. staszowski, gmina Szydłów

Pałac w Grabkach Dużych tzw. grabecki harem lub rozpustny pałac.
Kilka kilometrów od Szydłowa, w miejscowości Grabki Duże znajduje się późnobarokowy pałac o charakterze orientalnym. Zbudował go kasztelan małogoski Stanisław Rupniewski herbu Śreniawa w 1742 roku, po pobycie w niewoli tureckiej, do której dostał się prawdopodobnie jako ośmioletnie dziecko. Budynek ów spełniał funkcje... haremu. Pałac zaprojektował włoski architekt Franciszek Placidi. W 1831 r. budynek został zniszczony, a następnie odbudowany. Uszczerbku doznał także w czasie działań wojennych 1944-45. Po tym okresie został ponownie zrekonstruowany i przez wiele lat służył jako siedziba Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia z Małogoszczy. Po rozwiązaniu tej instytucji, budynek zaczął popadać w ruinę. W 1991 zakupiła go osoba prywatna i pałacyk został wyremontowany.
Budowla jest dość niezwykła. Pałac powstał na planie krzyża greckiego. Wokół ośmiobocznej części centralnej, w której była wielka sala, zostały położone cztery niższe saloniki. Na piętrze znajdowały się symetrycznie rozmieszczone pokoje. W jednym z nich jest wewnętrzny balkon, z którego widać cały salon. W podziemiach pałacu funkcjonował system tajemnych korytarzy. Orientalną bryłę uzupełniły dwa pawilony zbudowane w stylu późnego baroku. W nich znajdowała się sala modlitwy i herbaciarnia.
Ponieważ budynek jest własnością prywatną, można go oglądać jedynie z zewnątrz.

Więcej opisu na: www.focus.pl/historia/artykuly/zobacz/publikacje/rozpustny-palac/

  
 

Umieszczone zdjęcia wykonano: lipiec 2011
Ilość zdjęć: 35