Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

GRĄBKOWO

Pałac
w Grąbkowie

Pałac w Grąbkowie
Lokalizacja: (GSL) woj. pomorskie, pow. słupski, gmina Potęgowo

Pierwsze wzmianki o Grąbkowie pochodzą z okresu panowania księcia pomorskiego Ericha (Eryk Pomorski), który wspierał wieś wraz z właścicielami Grumbkowa, Runowa, Żychliny i Roganic. Później właścicielem był Klaus von Massow, który sprzedał Grąbkowo wraz z Żychliną w 1529 roku Michaelowi von Boehnowi. W 1679 roku nowym właścicielem majątku został Joachim Ernst von Grumbkow. Z kolei Gneomar von Zitzewitz nabył grąbkowskie dobra w 1707 roku. Później przejęli je Boehn i Massow. W 1725/26 rok wybuchł spór pomiędzy Boehnem i Massowem. W jego wyniku Grąbkowo otrzymał Paul Anton von Massow. W 1764 roku nowym nabywcom majątku został Michael Ernst von Boehn. Jego syn Adam odziedziczył po nim Grąbkowo w 1773 roku. W latach 1797 - 1804 właścicielem majątku był major Gebhardt von Blancher. W 1804 roku Grąbkowo odkupił od niego baron Georg Ludwig Fabian von Puttkamer (inne źródła: Jerzy Ludwik Fabian). Następnie Grąbkowo należało do księcia Karola von Isenburg und Budingen-Bierstein (od 1894 do 1897 r.). Od początku XX w. do 1945 r. majątek należał do rodziny Liwonius. 
Budowę okazałego pałacu rozpoczęto w 1818 roku. Został on wzniesiony w miejsce wcześniejszego, który mógł pochodzić z XVIII w. Po dawnym pałacu pozostały jeydnie fundamenty oraz południowe skrzydło w wieży. Obiek z XIX w. świadczy o ambicjach Puttkamerów, którzy chcieli wznieść prawdziwie wielkopańską rezydencję. Liczył on aż 50 pokoi, miał gęsto porozmieszczane herby na fasadzie, był okazały i wielki. Stylem nawiązuje do późnobarokowych rezydencji powstających w owym czasie w Prusach i Wielkopolsce. 
Pałac został założony na planie wydłużonego prostokąta z fasadą skierowaną na wschód. Z rozległego dziedzińca do pałacu prowadzą schody. Z dawnego wyposażenia zachował się kominek z kartuszem herbowym, reprezentacyjne schody z rzeźbioną ażurową balustradą, drewniane panele zdobiące ściany, dekoracja stiukowa w formie kwiatów i ozdobne plafony oraz kuchenne meble zabudowujące wnękę. Na parterze znajdowały się niegdyś trzy okazałe sale balowe. Natomiast w oranżerii ściany wyłożone były fragmentami rafy kolarowej. Na placu przed pałacem znajduje się miejsce po dawnej fontannie, a poniżej zabudowań duży staw. W pobliżu pałacu mieściła się XVIII-wieczna kuźnia. Pałac otacza park z końca XIX wieku. 
Obecnie w pałacu znajduje się hotel i restauracja, organizowane są w nim również wesela i inne imprezy okolicznościowe.  

Źródło: pomorskie.dipp.info.pl
Umieszczone zdjęcia wykonano: lipiec 2017
Ilość zdjęć: 217