Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

AUGUSTÓW


Pałac
w Augustowie

Pałac w Augustowie
Lokalizacja: (BAU) woj. podlaskie, pow. augustowski, gmina Augustów

Eklektyczny pałacyk z około 1903 r. Przed I wojną światową był siedzibą kierownictwa wiślano-niemeńskiej drogi wodnej. W 1939 r. budynek zajęła radziecka straż graniczna. Jesienią 1939 r. pałac został zajęty przez radzieckie wojska przygraniczne NKWD. Nieopodal zbudowano barak przeznaczony dla więźniów. 22 czerwca 1941 r., w dniu ataku Niemiec na ZSRR, większość więźniów została zamordowana przez wycofujące się wojska NKWD. Wydarzenie to upamiętnia niewielki pomnik znajdujący się obok Budynku Zarządu Wodnego.
Aktualnie w pałacu mieści się Nadzór Wodny w Augustowie, podlegający pod Zarząd Zlewni Pojezierza Mazurskiego, Biebrzy i Czarnej Hańczy w Giżycku.
Niedaleko, w drewnianym budynku zarządu portu znajduje się Dział Historii Kanału Augustowskiego, który stanowi część Muzeum Ziemi Augustowskiej.
Budynek Zarządu Wodnego w Augustowie po ostatnich, gruntownych pracach remontowych odzyskał wiele swego dawnego blasku. Uwagę zwraca czterokondygnacyjna wieża, zgrabnie wpisana w jasną sylwetkę budynku. Pałac Zarządu Wodnego jest jednym z najbardziej interesujących zabytków Augustowa.

Więcej na: wikipedia.pl
Umieszczone zdjęcia wykonano: maj 2019
Ilość zdjęć: 28